Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna Stolní hry

Kterou společenskou hru si vybrat?

Při výběru hry hraje roli mnoho faktorů, které je vhodné vzít v úvahu. Budou hru hrát děti? Pro kolik hráčů má hra být? Jak složitá pravidla jste ochotni se učit? Chcete raději soupeřit nebo vám více vyhovuje kooperativní styl? Jak velký čas jste ochotni věnovat jedné partii? Bude vám vadit, že hra není v českém jazyce? V neposlední řadě záleží také na grafickém zpracování hry.

Oblíbené a známé hry:

Budu muset hru překládat?

Pokud budete hru hrát s dětmi nebo s lidmi nevládnoucími cizím jazykem (nejčastěji angličtinou), je vhodné poohlédnout se po hrách s kompletní českou lokalizací. Další hry mají v cizím jazyce pouze pravidla, ale samotný herní materiál je jazykově nezávislý. U těchto her stačí jeden člověk, který je schopen pravidla přeložit a ostatní hru naučit.

O čem hra bude?

Zde hodně záleží na cílové audienci hry. Výběr je v podstatě neomezený, od her se zvířátky přes středověk, fantasy, horror, sci-fi až po válečné simulace. Populární jsou i hry podle literárních či filmových předloh stejně jako filmy inspirované počítačovými hrami.

Pro kolik hráčů hra bude? 

I zde záleží na zaměření hry. Většina rodinných her je určena pro 2 - 4 hráče, válečné hry jsou z velké části pouze pro dva. Pokud chystáte hru třeba na dětský tábor nebo večírek s přáteli, jsou vhodné tzv. Party Hry, jako např. populární Twister (https://stolni-hry.heureka.cz/twister/), které nabízejí zábavu i pro více hráčů. Doporučujeme si u každé hry zkontrolovat minimální a maximální počet hráčů, vyhnete se tak nepříjemnému překvapení po nákupu.

Budu si hru moci zahrát s dětmi či rodinou? Jak dlouho bude trvat?

Tyto dva herní aspekty spolu většinou bývají úzce spojeny. Většina rodinných her trvá maximálně 60 minut a jejich pravidla jsou velmi jednoduchá. Složité strategické hry jaké vyrábí například firma Fantasy Flight Games již mají pravidla přesahující dvacet stran a herní doba se pohybuje okolo čtyř hodin.

Soupeřit či spolupracovat?

Společenské hry nemusí být jen o poražení soupeře. Pokud místo vzájemného škození a soupeření chcete společně zvítězit proti hře, máte i tuto možnost. Dnes existuje již řada kooperativních nebo částečně kooperativních her, ve kterých hráči postupují společně a snaží se porazit hru. Můžete tvořit tým lékařů bojujících proti pandemii chorob ve hře Pandemic, skupinu vyšetřovatelů bojujících proti zlu ve 20. letech minulého století ve hře Arkham Horror nebo například skupinu gnómů, snažících se uniknout z potápějící se ponorky Red November.

Kolik mě hra bude stát?

Cena se odvíjí od provedení hry. Většina deskových rodinných her pochází z Německa, obsahuje propracované a barevné herní plány a dřevěné komponenty (figurky zvířátek, postav, kostky). Cena takových her se pohybuje většinou do jednoho tisíce korun. Velkolepé strategické hry obsahující velké množství karet, plastových figurek a map již mohou dosahovat hodnoty dvou tisíc korun. Všeobecně však lze říci, že jsou hry provedeny kvalitně a svých peněz nebudete litovat.

Porovnat stolní hry