Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Více


Poradna Stolní hry

Jak vybrat stolní hru?

 
Potrénujte svůj mozek hraním stolních her.
 
 
 
 
Stolní hra je oblíbená kratochvíle pro čas trávený s rodinou či přáteli. Posílí vaše sociální schopnosti, zasmějete se u ní, a navíc si procvičíte logické myšlení. Vyberte si takovou, která vás bude bavit.
 
 
 

Na co se zaměřit při výběru stolní hry

 
Než koupíte novou stolní hru, zamyslete se nad tím, kdo ji bude hrát. Hra by měla odpovídat věku, schopnostem a zájmům hráče.
 
Vybírat můžete také podle toho, jestli hráči preferují soutěživé hry, kde spolu hráči soupeří, nebo zda upřednostňují kooperativní hry, kde naopak spolupracují.
V potaz také berte čas, který hraním plánujete strávit. 
 
Při výběru zohledněte rovněž svoje finanční možnosti. Na trhu najdete hry, jejichž cena nepřekročí 200 Kč, ceny jiných her se mohou pohybovat okolo tisícikoruny, ale existují i hry s cenami v tisících korun.
 
 
 

Dělení stolních her podle druhu

 

Deskové hry

U deskové hry se samotné hraní odehrává přímo na herní desce. Tyto hry mohou mít svůj herní plán pevný nebo variabilní. V takovém případě se každá hra od té předchozí může lišit. 
 
Deskové hry mohou být strategické, hráči v nich musí taktizovat (Monopoly, Pandemic), nebo poziční, kde hráči manévrují po hracím plánu (Mlýn). Jsou také deskové hry na principu závodění, ve kterých se hráči snaží dosáhnout co nejdříve stanoveného cíle (Z pohádky do pohádky). Oblíbeným typem deskových her jsou pátrací hry, v nichž hráči řeší nějaký problém (detektivní hry, např. Arkham Horror).
 
Velice rozšířeným typem deskových her jsou Euro hry (někdy se nazývají jako hry německého typu; např. Osadníci z Katanu, Carcassone), v nichž mají hráči mezi sebou nepřímý konflikt, většinou soupeří o určité zdroje ve hře. Při těchto hrách není nikdo až do úplného konce hry vyřazen a role náhody je zde poměrně malá.
 
Deskové hry patří mezi nákladnější typ her a jejich hraní bývá časově náročnější. Cenově se obvykle pohybují od několika set do dvou tisíc korun. Některé nabízejí i různá rozšíření skýtající nové herní možnosti.
 
 

Kostkové hry

Základní herní částí jsou kostky, které ale mohou být doplněny herním plánem, obrázky a figurkami (Člověče, nezlob se; Dračí doupě). Nejznámějším typem herních kostek jsou šestistěnné kostky krychlového tvaru, existují ovšem i hry s kostkami, které mají stěn osm, dvanáct, dvacet anebo jen čtyři.
 
Sada klasických šestistěnných kostek vám umožní hrát řadu různých her. Sady jiných kostek ale mohou mít repertoár hratelných her užší, záleží na jejich provedení. Kostky jsou označeny např. rozdílnými počty teček, čísly, barvami nebo třeba obrázky (jako například hra Story Cubes). Kostkové hry se často uvádějí jako příklad typu her, kde má náhoda hlavní podíl na výsledku hry (Vrhcáby), najdete však i takové kostkové hry, kde náhoda o vítězství ve hře téměř nerozhoduje (např. Kingsburg).
 
Cena kostkových her se obvykle pohybuje od desítek korun po přibližně 600 Kč.
 
 

Figurkové hry

Ve figurkových hrách jsou hlavní součástí miniatury, tedy pečlivě vyvedené modely. Zpravidla se jedná o strategické hry s válečnou tematikou, takže jde většinou o figurky válečníků. Hry se od sebe mohou velmi lišit jak konkrétním námětem, tak pravidly. Lze se setkat s náměty z oblasti fantasy (RuneWars), sci-fi (Doctor Who), ale třeba i s tématem první a druhé světové války nebo středověké bitvy.
 
Figurkové hry se hodí pro zkušenější hráče. V této sekci her rádi vybírají také herní sběratelé.
 
Tyto hry mají vyšší pořizovací cenu a delší dobu hraní. Zpravidla je možné k nim dokupovat další sady figurek či doplňků.
 
 

Elektronické hry

Elektronické hry se neobejdou bez zdroje energie. Mohou mít podobu elektronických tabulek, které mají zabudovanou vlastní baterii k dobíjení nebo ke svému fungování potřebují klasické baterie (monočlánky). Elektronické hry přímo reagují na činnost hráče.
 
Mnoho těchto her je určeno pro děti předškolního věku. Na principu testování hodnotí a rozvíjí hravou formou znalosti hráčů. Například pokud dítě odpoví správně, tabulka se rozsvítí zeleně a podobně (např. hra Operace). Některé hry využívají speciálního časovače, který odměřuje čas, jenž má hráč na odpověď (Tik Tak Bum).
 
 

Karetní hry

U těchto her si vystačíte s kartami. Dělí se na klasické a moderní. 
 
 
Výhodou karetních her je skladnost a lehkost. Můžete si je vzít s sebou prakticky kamkoli. Pravidla těchto her bývají jasná, jejich výklad nezabere mnoho času.
Nevýhodou je, že ztráta jediné karty může zásadně ohrozit možnosti hry. Pořizovací cena karetních her je oproti jiným typům nízká.
 
 
      
 

Dělení her podle žánrů a zaměření

 
Žánrů či typů deskových her je velké množství. Níže představíme ty nejčastější.
 
 
 
 

Čemu při výběru hry dále věnovat pozornost

 

Věk hráče

Věk hráče je pro výběr hry důležitým kritériem. Existují hry, které jsou pro malé děti nevhodné svým obsahem, například s vyšší mírou násilí, hry s erotickou tematikou pak mají doporučený věkový limit od 18 let. 
 
 

Délka, náročnost hry a počet hráčů

U naprosté většiny stolních her výrobci uvádí předpokládanou dobu hraní. To je samozřejmě jen orientační údaj, reálná doba hry závisí na počtu hráčů a stylu a průběhu hry.
 
 
Při výběru hry mějte na paměti, že reálná doba hry bude zahrnovat i dobu potřebnou na zvládnutí pravidel hry. Pokud hráči nebudou hru znát, bude možná potřeba zahrát si první hru jako „otevřenou“, tedy s názornými ukázkami a dovysvětlováním pravidel.
Neplatí, že hra bude rychlejší, pokud ji bude hrát méně hráčů. Například strategické hry s válečnou tematikou jsou často určeny jen pro dva hráče, a přesto mohou trvat i několik hodin.
 
Vybíráte-li hru pro rodinnou sešlost nebo pro večírek s přáteli, hlídejte u dané hry minimální a maximální počet hráčů. Pro společenskou událost upřednostněte hry, ve kterých hráči „nevypadávají“, aby se tito hráči při čekání na konec hry nenudili.
 
 
 

Jazyk hry

Většina her na českém trhu je v českém jazyce. Najdete ale i hry v angličtině. To se týká hlavně novějších her, které ještě nebyly dosud přeložené do češtiny, anebo her, o které není v Česku takový zájem, aby se vyplatilo hru přeložit.
 
Existují ovšem také typy her, u nichž na jazyku nezáleží, protože se jejich samotný herní materiál obejde zcela bez textu (např. šachy). Pokud však neznáte pravidla dané hry, budete potřebovat alespoň základní porozumění jazyku, v němž je napsaný návod ke hře.
 
Hry v angličtině nebo jiném originálním jazyce se stávají předmětem zájmu „fajnšmekrů“ a sběratelů her.
 
Tip: Pokud kupujete hru, která má anglický název, ověřte si, že je v takové jazykové verzi, jakou si přejete. Někdy je u her v českém překladu ponechán stejný název, jaký mají v originálním znění, a snadno tak může při koupi dojít k záměně.
 
 
 

Speciální edice a dodatky

 
Výrobci některých stolních her vydávají ke hrám rozšíření neboli dodatky.
Rozšíření obohacuje základní verzi hry o nové dobrodružství, přidává např. nové figurky, nové karty nebo přináší nový, rozšiřující příběh z herního světa (např. Bang!, Osadníci z Katanu). Herní dodatky nefungují samostatně, vždy se připojují k základní verzi hry.
 
K některým hrám existují také speciální limitované nebo tematické edice. Limitované edice vydávají výrobci her u nějaké mimořádné příležitosti, jako je třeba výročí prvního uvedení hry na trh (Candy). Takové edice stolních her ocení především sběratelé. Tematické edice her například převádí téma základní verze hry na téma jiné (např. Monopoly Česká republika) a jsou obvykle samostatné, k jejich hraní většinou nepotřebujete základní verzi hry.
 
Porovnat stolní hry